Menu

Vyhledávání

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Pro SV a BD nutná povinnost do konce letošního roku!

Povinnosti zpracovávat PENB si v našich mediích všiml již každý. Na jaké budovy a v jakých případech je ale dle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření s energií nutné PENB zpracovat, a kde jsou možné výjimky, nebo alespoň prozatímní výjimky již každý neví.

 

Opusťme problematiku zpracování PENB při prodejích a pronájmech a zaměřme se především na povinnost zpracování lidově nazývaných „energetických štítků‘‘ pro bytová družstva a společenství vlastníků, kde je nyní povinnost aktuální.

Kdo má vlastně povinnost PENB zpracovat a kdy?

Zákonná povinnost se týká všech bytových družstev a společenství vlastníků na území České republiky. Odhadujeme, že do konce roku 2014 by mělo povinnost splnit cca 65 % všech bytových domů. Zvýšení poptávky se může odrazit v konečné ceně, a proto nedoporučujeme vše nechávat na poslední chvíli.

Celá problematika se řídí tzv. energeticky vztažnou plochou, kterou si můžete představit jako zastavěnou plochu vynásobenou počtem vytápěných podlaží. (vysvětlení není úplně přesné, ale pro představu velice výstižné).

  • Povinnost do 1. 1. 2015 se týká všech bytových, administrativních a komerčních budov nad 1500 m2 energeticky vztažné plochy.
  • Povinnost do 1. 1. 2017 se týká všech bytových, administrativních a komerčních budov nad 1000 m2 energeticky vztažné plochy.
  • Povinnost do 1. 1. 2019 se týká všech bytových, administrativních a komerčních budov pod 1000 m2 energeticky vztažné plochy.

 

Nejčastější chyby a podvody při tvorbě PENB

Díky velkému rozmachu a potenciálu tvorby energetických průkazů se na trhu objevilo mnoho nekvalitních a podvodných energetických průkazů.

Mezi nejčastější chyby patří tvorba ze starých projektových dokumentací. Ze zkušenosti víme, že u stávajících objektů je projektová dokumentace z 90 % nedostačující a PENB se z ní nedá tvořit. Další a horší záležitostí je tvorba z fotografií, nebo dokonce tvorba po telefonu!!

Tyto průkazy většinou neprojdou povinnou kontrolou Státní energetické inspekce. Toto tzv. zpracování PENB „od stolu“ se rozhodně nedá doporučit. Majitelé domů si ho zpravidla poté budou muset nechat zhotovit znovu a místo úspory nakonec zaplatí dvakrát.

Pozor také na neseriózní nabídky, typu „již od“. Zpravidla od 2000 Kč vč. DPH, nebo ještě méně. Po vstupu na web se proklikáváte a proklikáváte, až je Vaše konečná cena úplně jinde a na nemovitosti se nikdy nikdo nepřijede podívat.

 

Jaký je správný postup při zhotovení PENB?

Správný a prakticky jediný postup je vždy s technickou a stavební kontrolou celého objektu technikem, nebo inspektorem nemovitostí. V ojedinělých případech si objekt měří sami auditoři.

Pro zajištění požadované kvality za přiměřenou cenu si nechte zpracovat nabídky od několika zpracovatelů PENB. Kvalitní a spolehlivé společnosti nabízí většinou konečné a kompletní ceny již se zjištěním stávajícího technického a stavebního stavu, včetně dojezdu technika či inspektora.

 

Ať už s touto povinností souhlasíme nebo ne, je potřeba ji dodržovat. Investice do zpracování průkazu nejsou neúměrně vysoké a mohou vám poskytnout i nové podněty ke zlepšení energetické náročnosti budovy, a tím přispět ke zlepšení stavu životního prostředí.

 

Nevíte na koho se obrátit se zhotovením PENB? Kontaktujte občanské sdružení Pro náš dům!

 Zajistíme pro Váš dům vystavení energetického průkazu za férovou cenu a navíc získáte k ceně PENB vzorové stanovy jako bonus.

 

Kontakt:

Ing. Vladislav Hrdlička

Pro náš dům o. s.

Šumavská 35

602 00 Brno

E-mail: info@pronasdum.cz

Tel: +420 730 518 804

www.ospronasdum.cz