Menu

Vyhledávání

Termovizní snímkování odhalí nesprávnosti v zateplení a příčiny vlhka a plísní

Potřebujete objektivně zjistit, kde se nacházejí úniky tepla z budovy, v jakém stavu je váš dům po několika letech od revitalizace, nebo se chcete pouze ujistit, že veškeré stavební práce byly provedeny v souladu s projektovou dokumentací a nedochází nadále k únikům tepla z budovy? Řešením je termovizní snímkování, které odhalí chyby v zateplení fasády a možné příčiny vlhkosti a plísní.

 

 

V roce 2013 bylo provedeno společností ISOVER posouzení správnosti zateplení bytového domu v Novém Boru, ve kterém přízemní byty trápily plísně. Situace uvnitř v bytě byla neúnosná, neboť se v bytě tvořily plísně.

Situace uvnitř v bytě:

Problematickým místem byl roh místnosti bytu v přízemí, kde z vnější strany chyběla tepelná izolace.

 

 

Po odsunutí skříně se provedlo focení termovizní kamerou, které zjistilo velice nízké povrchové teploty konstrukcí. Jak je vidět z pořízeného snímku, na teplota 10,7 °C způsobovala kondenzaci vzdušné vlhkosti a následnou tvorbu plísní. Tato situace byla pro obyvatele bytu velmi nepříjemná a také nebezpečna, zvláště v případě kdy jsou v bytě přítomny malé děti.

Pro ilustraci uvádíme také fotky horního rohu téže místnosti, kde není žádný problém. Povrchové teploty vyšší než 19°C zabezpečují ochranu před kondenzací a plísněmi. V tomto místě je vnější izolace v souvislé vrstvě.

 

 

 

Pohled z venku:

Na dalších snímcích je vidět nezateplený sokl z vnějšku a jeho termovizní snímek. Vyšší povrchové teploty z exteriéru (jasně žlutá barva) značí, že v těchto místech uniká poměrně dost tepla, což způsobuje ochlazování vnitřních konstrukcí, zejména koutů u podlahy.

 

 

 

Závěr

Takto provedené zateplení fasády způsoboval problémy vnitřního prostředí zkoumaného bytu, kde se kondenzovala vlhkost, a vznikaly plísně. Termovizní snímkování ukázala, že chybou bylo jednoznačně nezateplení soklové části domu. Bytový dům v Nových Borech dostal na základě termovizního snímkování doporučení doplnit tepelnou izolaci domu od roviny současného zateplení až k chodníku (tloušťkou izolace cca 8 cm), čímž se sníží tepelné ztráty u podlahy zkoumaného bytu, zvýší se tak i vnitřní teplota v místech koutů a zabrání se vzniku tvorby kondenzace a plísní.

Co vám termovizní měření přinese?

  • Snížení nákladů na vytápění odhalením tepelných mostů a netěsnosti stavebních výplní.
  • Snížení spotřeby energie.
  • Okamžité nalezení závad (např. prasklé teplovodní potrubí v podlahách).
  • Vyhledání neznámých zdrojů vlhkosti a eliminace výskytu plísní.
  • Průběžnou kontrolu technického stavu obvodového pláště, např. po velkých přírodních úkazech (silné bouřky, vítr, krupobití aj.)
  • Argumenty pro členskou základnu v procesu schvalování oprav a rekonstrukcí.

Na koho se můžete obrátit?

Nabízíme termovizní snímkování bytových domů a to jak před rekonstrukcí, tak i po stavebních úpravách.

V případě vašeho zájmu o termosnímkování nás kontaktujte:

Pro náš dům o. s.

Šumavská 35

60200 Brno

E-mail: info@pronasdum.cz

Tel.: 541 532 540

www.ospronasdum.cz

www.pronasdum.cz